filmweb.pl
Filmy
Strona główna filmów
Premiery i zapowiedzi
Zwiastuny
Baza filmów
Baza osób kina
Baza postaci
Baza światów
Nagrody
Newsy
Recenzje
Magazyn
Filmweb poleca
Programy filmwebu
Seriale
Strona główna seriali
Premiery i zapowiedzi
Baza seriali
Baza programów
Newsy
Recenzje
Serial Killers
Gry
Strona główna gier
Premiery i zapowiedzi
Baza gier
Recenzje gier
Rankingi
Ranking nowości
Ranking top 500
Ranking oczekiwanych
Nowości serialowe
Seriale top 500
Filmy na VOD
Seriale na VOD
Oryginalne produkcje
Ludzie filmu
Najlepsze role
Gry wideo
Box office
Filmy dla mężczyzn z marką BIC
Canal+
Mój Filmweb
Oceny znajomych
Rekomendacje
Mój profil
Chcę zobaczyć
Moje oceny
Konkursy
Quizy
Ankiety
Ranking użytkowników
Forum
Repertuar Kin
VOD
Popularne
Nowości
Najlepsze
Wkrótce
Darmowe
Program TV
Program TV
Zobacz sekcję
Oscary
1961
http://www.oscar.com/
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej
Oscar
Najlepszy film
wygrane
Garsoniera
(1960)
Billy Wilder
Baxter, starając się o awans, pożycza swoim kierownikom mieszkanie do schadzek.
nominacje
Alamo
(1960)
John Wayne
Elmer Gantry
(1960)
Bernard Smith
Przybysze o zmierzchu
(1960)
Fred Zinnemann
Synowie i kochankowie
(1960)
Jerry Wald
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
wygrane
[Burt Lancaster]
Burt Lancaster
jako Elmer Gantry w filmie
Elmer Gantry
(1960)
nominacje
Jack Lemmon
Garsoniera
(1960)
Spencer Tracy
Kto sieje wiatr
(1960)
Laurence Olivier
Music-hall
(1960)
Trevor Howard
Synowie i kochankowie
(1960)
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
wygrane
[Elizabeth Taylor]
Elizabeth Taylor
jako Gloria Wondrous w filmie
Butterfield 8
(1960)
nominacje
Shirley MacLaine
Garsoniera
(1960)
Melina Mercouri
Nigdy w niedzielę
(1960)
Deborah Kerr
Przybysze o zmierzchu
(1960)
Greer Garson
Sunrise at Campobello
(1960)
Najlepszy aktor drugoplanowy
wygrane
[Peter Ustinov]
Peter Ustinov
jako Gloria Wondrous w filmie
Spartakus
(1960)
nominacje
Chill Wills
Alamo
(1960)
Sal Mineo
Exodus
(1960)
Jack Kruschen
Garsoniera
(1960)
Peter Falk
Murder, Inc
(1960)
Najlepsza aktorka drugoplanowa
wygrane
[Shirley Jones]
Shirley Jones
jako Lulu Bains w filmie
Elmer Gantry
(1960)
nominacje
Shirley Knight
Ciemność na szczycie schodów
(1960)
Glynis Johns
Przybysze o zmierzchu
(1960)
Janet Leigh
Psychoza
(1960)
Mary Ure
Synowie i kochankowie
(1960)
Najlepszy reżyser
wygrane
[Billy Wilder]
Billy Wilder
Garsoniera
(1960)
nominacje
Jules Dassin
Nigdy w niedzielę
(1960)
Fred Zinnemann
Przybysze o zmierzchu
(1960)
Alfred Hitchcock
Psychoza
(1960)
Jack Cardiff
Synowie i kochankowie
(1960)
Najlepszy scenariusz adaptowany
wygrane
Elmer Gantry
(1960)
Richard Brooks
Elmer Gantry porzuca posadę handlowca, by wykorzystać swój talent jako wędrowny kaznodzieja.
nominacje
Kto sieje wiatr
(1960)
Harold Jacob Smith
,
Nedrick Young
Pieśni chwały
(1960)
James Kennaway
Przybysze o zmierzchu
(1960)
Isobel Lennart
Synowie i kochankowie
(1960)
T.E.B. Clarke
,
Gavin Lambert
Najlepszy film nieanglojęzyczny
wygrane
Źródło
(1960)
Średniowieczna Szwecja. Pochodząca z bogatej, osiadłej na wsi rodziny Karin jest zazdrosna o siostrę, która spodziewa się dziecka.
nominacje
Dziewiąty krąg
(1960)
Kapo
(1960)
Macario
(1960)
Prawda
(1960)
Najlepsza muzyka w dramacie lub komedii
wygrane
Exodus
(1960)
Ernest Gold
nominacje
Alamo
(1960)
Dimitri Tiomkin
Elmer Gantry
(1960)
André Previn
Siedmiu wspaniałych
(1960)
Elmer Bernstein
Spartakus
(1960)
Alex North
Najlepsza muzyka w musicalu
wygrane
Pieśń bez końca
(1960)
Harry Sukman
,
Morris Stoloff
nominacje
Kankan
(1960)
Nelson Riddle
Pepe
(1960)
Johnny Green
Pokochajmy się
(1960)
Earle Hagen
,
Lionel Newman
Telefony, telefony
(1960)
André Previn
Najlepsza piosenka
wygrane
Nigdy w niedzielę
(1960)
"Ta paidia tou Peiraia", wyk. Melina Mercouri
nominacje
Alamo
(1960)
"The Green Leaves of Summer"
Najwyższy czas
(1960)
"The Second Time Around", wyk. chór
Pepe
(1960)
"Faraway Part of Town", wyk. Judy Garland
The Facts of Life
(1960)
"The Facts of Life", wyk. Steve Lawrence, Eydie Gormé
Najlepsza scenografia - filmy czarno-białe
wygrane
Garsoniera
(1960)
Edward G. Boyle
,
Alexandre Trauner
Baxter, starając się o awans, pożycza swoim kierownikom mieszkanie do schadzek.
nominacje
Psychoza
(1960)
Robert Clatworthy
,
Joseph Hurley
,
George Milo
Synowie i kochankowie
(1960)
Thomas N. Morahan
,
Lionel Couch
The Facts of Life
(1960)
Ross Dowd
,
Kenneth A. Reid
,
J. McMillan Johnson
Visit to a Small Planet
(1960)
Arthur Krams
,
Hal Pereira
,
Walter H. Tyler
,
Sam Comer
Najlepsza scenografia - filmy kolorowe
wygrane
Spartakus
(1960)
Eric Orbom
,
Julia Heron
,
Alexander Golitzen
,
Russell A. Gausman
Gladiator Spartakus staje na czele największego powstania niewolników w historii starożytnego Rzymu.
nominacje
Cimarron
(1960)
Addison Hehr
,
Henry Grace
,
Hugh Hunt
,
Otto Siegel
,
George W. Davis
Pepe
(1960)
William Kiernan
,
Ted Haworth
Sunrise at Campobello
(1960)
George James Hopkins
,
Edward Carrere
Zaczęło się w Neapolu
(1960)
Arrigo Breschi
,
Hal Pereira
,
Roland Anderson
,
Sam Comer
Najlepsze efekty specjalne
wygrane
Wehikuł czasu
(1960)
nagrodzeni Gene Warren, Tim Baar
Rok 1900, angielski wynalazca buduje wehikuł czasu i podróżuje do dalekiej przyszłości, gdzie odkrywa, że ludzkość podzieliła się na dwa wrogie gatunki.
nominacje
Ostatnia podróż
(1960)
Augie Lohman
Najlepsze kostiumy - filmy czarno-białe
wygrane
The Facts of Life
(1960)
Edward Stevenson
,
Edith Head
nominacje
Nigdy w niedzielę
(1960)
Theoni V. Aldredge
The Rise and Fall of Legs Diamond
(1960)
Howard Shoup
Wyprawa siedmiu złodziei
(1960)
Bill Thomas
Źródło
(1960)
Marik Vos-Lundh
Najlepsze kostiumy - filmy kolorowe
wygrane
Spartakus
(1960)
Valles
,
Bill Thomas
Gladiator Spartakus staje na czele największego powstania niewolników w historii starożytnego Rzymu.
nominacje
Kankan
(1960)
Irene Sharaff
Mroczne koronki
(1960)
Irene
Pepe
(1960)
Edith Head
Sunrise at Campobello
(1960)
Marjorie Best
Najlepsze oryginalne materiały do scenariusza i scenariusz
wygrane
Garsoniera
(1960)
Billy Wilder
,
I.A.L. Diamond
Baxter, starając się o awans, pożycza swoim kierownikom mieszkanie do schadzek.
nominacje
Hiroszima, moja miłość
(1959)
Marguerite Duras
Nigdy w niedzielę
(1960)
Jules Dassin
The Facts of Life
(1960)
Melvin Frank
,
Norman Panama
Zmowa milczenia
(1960)
Bryan Forbes
,
Richard Gregson
,
Michael Craig
Najlepsze zdjęcia - filmy czarno-białe
wygrane
Synowie i kochankowie
(1960)
Freddie Francis
nominacje
Garsoniera
(1960)
Joseph LaShelle
Kto sieje wiatr
(1960)
Ernest Laszlo
Psychoza
(1960)
John L. Russell
The Facts of Life
(1960)
Charles Lang
Najlepsze zdjęcia - filmy kolorowe
wygrane
Spartakus
(1960)
Russell Metty
Gladiator Spartakus staje na czele największego powstania niewolników w historii starożytnego Rzymu.
nominacje
Alamo
(1960)
William H. Clothier
Butterfield 8
(1960)
Charles Harten
,
Joseph Ruttenberg
Exodus
(1960)
Sam Leavitt
Pepe
(1960)
Joseph MacDonald
Najlepszy dźwięk
wygrane
Alamo
(1960)
Fred Hynes
,
Gordon Sawyer
Mała grupa Teksańczyków broni fortu obleganego przez Meksykanów.
nominacje
Cimarron
(1960)
Franklin Milton
Metro-Goldwyn-Mayer SSD
Garsoniera
(1960)
Gordon Sawyer
Samuel Goldwyn SSD
Pepe
(1960)
Charles J. Rice
Columbia SSD
Sunrise at Campobello
(1960)
George Groves
Warner Bros. SSD
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
wygrane
Day of the Painter
(1960)
nominacje
A Sport Is Born
(1960)
Leslie Winik
Islands of the Sea
(1960)
Walt Disney
The Creation of Woman
(1960)
Charles F. Schwep
,
Ismail Merchant
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
wygrane
Munro
(1961)
William L. Snyder
nominacje
Goliath II
(1960)
Walt Disney
Mouse and Garden
(1960)
wyprodukowany przez Warner Bros
O místo na slunci
(1960)
František Vystrčil
Wysoka nutka
(1960)
wyprodukowany przez Warner Bros
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
wygrane
Giuseppina
(1960)
James Hill
nominacje
Beyond Silence
(1960)
wyprodukowany przez U.S. Information Agency
En By ved navn København
(1960)
wyprodukowany przez Statens Filmcentral
George Grosz' Interregnum
(1960)
Altina Carey
,
Charles Carey
Universe
(1960)
Colin Low
Najlepszy montaż
wygrane
Garsoniera
(1960)
Daniel Mandell
Baxter, starając się o awans, pożycza swoim kierownikom mieszkanie do schadzek.
nominacje
Alamo
(1960)
Stuart Gilmore
Kto sieje wiatr
(1960)
Frederic Knudtson
Pepe
(1960)
Viola Lawrence
,
Al Clark
Spartakus
(1960)
Robert Lawrence
Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
wygrane
The Horse with the Flying Tail
(1960)
Larry Lansburgh
nominacje
Rebel in Paradise
(1960)
Robert D. Fraser
Oscar Specjalny
Nagroda honorowa
wygrane
[Gary Cooper]
Gary Cooper
za całokształt pracy aktorskiej
[Stan Laurel]
Stan Laurel
za wybitne osiągnięcia w twórczości filmowej
Wyróżnieni w roku 1961
Garsoniera
(
5/10
)
Spartakus
(
4/6
)
Elmer Gantry
(
3/5
)
Alamo
(
1/7
)
Synowie i kochankowie
(
1/7
)
Nigdy w niedzielę
(
1/5
)
The Facts of Life
(
1/5
)
Exodus
(
1/3
)
Źródło
(
1/2
)
Butterfield 8
(
1/2
)
Pobierz aplikację Filmwebu!
Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.